תכניות בגני הילדים –  תשפ"א

גני הילדים עובדים עם תוכניות לימודים עפ"י משרד החינוך. יחד עם זאת, יש אפשרות לכל גננת ליצוק תכנים נוספים ותוכניות נוספות כראות עיניה במטרה להעשיר ולקדם את הילדים וצרכיהם. ישנן תוכניות בהן משתתפים כל גני הילדים וישנן תוכניות המתקיימות רק בגנים מסוימים .

התפיסה ביישוב שלנו היא שכל גני הילדים ילמדו ויחוו למידה חוץ גנית ביער. בשנה זו שהיא שנה מיוחדת ומאתגרת אין אפשרות לצאת ליער ולכן החלטנו לחוות למידה אחרת בחורשה המדהימה הנמצאת סמוך לגני הילדים. את החורשה אנו מתכוונים לשדרג על מנת להעניק את מירב התנאים ללמידה חוויתית. בנוסף, יצרנו השנה מערכת בה כל גן יוצא לחורשה ונהנה מחויה משמעותית ולמידה אחרת.

למידה חוץ גנית ביער

למידה חוץ גנית ביער מתקיימת בשטח פתוח של נוף טבעי, ואצלנו בהר אדר היער נמצא בכניסה ליישוב ומהווה מקום למפגשים קהילתיים. זה היה אך טבעי שילדי הגנים ישתמשו במשאב זה, ילמדו בו ויצרו לעצמם חוויות משמעותיות.

עקרונות הלמידה החוץ גנית ביער באים לידי ביטוי בחינוך סביבתי משמעותי, פיתוח כישורים מוטוריים מגוונים, התנסות בחוויית עונות השנה והכרת תופעות טבע, התנסות רב-חושית כאורח חיים, משחק עם חומרים מזדמנים, לימוד הוליסטי באמצעות החושים, תנועה ושיח, מפגש עם עולם הטבע, עם צמחים ובעלי חיים בסביבתם הטבעית, פעילות גופנית מאתגרת והכרת גבולות היכולות האישיים .

לילדים יש הזדמנות נהדרת להתנסות בחוויית השקט, בחוויית ה"כאן ועכשיו", לפתח רגישות לאקולוגיה של הטבע, לערכים הקשורים לטבע, אדם וסביבה.


סל תרבותסל תרבות

תוכנית מגוונת הנקבעת ע"י גננת והורים וכוללת בתוכה מופעים, קונצרטים, הצגות וכו' אליהם נחשפים הילדים מספר פעמים בשנה.


מעברים

תוכנית מיוחדת למעבר מגן חובה לכיתה א'. התוכנית נבנית בשיתוף גננות, צוות ביה"ס פסיכולוגית הגנים ומנהלת גנ"י. התוכנית כוללת ביקורים בביה"ס של ילדי הגנים, ביקורים של ילדי כיתות א' בגנים ופעילויות משותפות. לתוכנית המעברים שותפים כמובן ההורים המגיעים למפגש עם צוות ביה"ס, הרצאה של פסיכולוגית וכו'.


בריאות השןבריאות השן

תוכנית להעלאת המודעות בנושא בריאות השן, הצגת חומרים וכלים של רופא השיניים, הקניית ידע בתחום הפה ותפקידיו, האיברים בחלל הפה, מוצרי מזון ומתיקה והשפעותיהם, לקיחת אחריות על ניקיון השיניים, הדרכת צחצוח וחלוקת מברשת שיניים לכל ילד, שירים ודקלומים בנושא, למידה חווייתית בהנחיית שיננית וליווי התוכנית ע"י רופא שיניים.      


תוכנית תזונה ובריאותתכנית תזונה ובריאות    

מתמקדת בחינוך לבריאות, הקניית ידע על הגוף ותפקידו, הרגלים על שמירת בריאות והיגיינה, הרגלי תזונה נכונה והקשר שבין תזונה לבריאות.
בכל שנה ישנן פעילויות משותפות וחוויתיות לכלל הגנים בעיקר לקראת החגים. בשנה זו כל גן יחגוג בנפרד על מנת לשמור על ההנחיות וההגבלות.


טקסי ראש חודש

בכל ראש חודש מתכנסים כלל הגנים במתנ"ס כשהילדים לבושים חגיגי, והגן הנבחר מספר על החודש בשיר, סיפור, הצגה או ריקוד. כלל הגנים שרים שירים הקשורים לחודש, את ברכת החודש ורוקדים ביחד במעגלים.

התוכניות הבאות מתקיימות רק בחלק מן הגנים על פי שיקול דעתה של הגננת ובשיתוף הורים:


ספריית פיג'מהספריית פיגמה

ספריית פיג'מה היא תוכנית שמטרתה להנחיל לילדים אהבה לקריאה ולספרים ולעודד דיון בערכים ובמורשת יהודית-ישראלית בחיק המשפחה ובמסגרת החינוכית. 

הספרים כוללים הצעות לפעילויות משותפות של הילדים עם ההורים, המיועדות להעמקת ההבנה של הערכים הטמונים בספר. נוסף על חוויית הקריאה, המפגש עם הספרים מעניק הזדמנות לשיח משפחתי ערכי ולפעילות מגבשת ומהנה. הספרים מגיעים לגנים, הצוות החינוכי מציג את ספר החודש לילדים, ולאחר פעילות יצירתית וחוויתית סביבו כל ילד מקבל עותק הביתה, שי לספריית המשפחה. לאורך השנה מקבלים הילדים כ – 8 ספרים.


המרוץ לחלל המרוץ לחלל

בשיתוף קרן רמון (תוכנית פיילוט חדשה)

המרוץ לחלל לגני הילדים היא תוכנית ארצית ראשונה מסוגה המאפשרת לגנים להכניס חלל ומדע ודרך פעילות ייחודית לפתח ולבסס תשתית מדעית טכנולוגית בגן בדרך חווייתית.

המרוץ לחלל מאפשר לגננות ולילדים גישה נוחה לפיתוח וביסוס התשתית המדעית בדרך חוויתית. התוכנית כולה בנויה על תוכן המועבר על ידי צוות הגן הנתמך ומלווה על ידי צוות קרן רמון .

ככלל שלבי התוכנית עושים שימוש בסקרנות הטבעית של הילד על מנת להניע אותו לביצוע תהליכי ניסוי וטעיה בתחומי המדעים, בכדי לפתח אוריינות מדעית שתסייע לו בשלבים מתקדמים יותר של מערכת החינוך.

השימוש המוקדם במונחים מקצועיים, ופישוט השפה מדעית לדוגמאות נגישות ופשוטות, עתיד להוריד את מפלס הקושי של אותם ילדים בעתיד. מונחים ושפה מדעית זו משולבים באופן אינהרנטי בתכנית לאורכה ולרוחבה.


תוכנית אוריינות שפתית בגני חובה

תוכנית לחיזוק המיומנויות בתחום השפה, ומוכנות לקראת קריאה וכתיבה מועברת ע"י גננות הגן בהתאם לתוכנית הליבה של משרד החינוך, והנחייתן של מפקחות הגנים.


"כוח המוח של צביקי" ו"שפת הג'ירף"

תוכנית לוויסות רגשי והתנהגותי.

תכנית זו מפתחת יכולות וויסות רגשי והתנהגותי בקרב ילדים, דבר אשר משפר ומונע בעיות התנהגות רבות. התוכנית משכללת מיומנויות חברתיות, פתרון בעיות ומצבי קונפליקט. התוכנית מקנה לילדים ארגז כלים לתקשורת מיטבית ואסטרטגיות להרגעה עצמית. בעזרת ספרים כמו "שיטת כוח המוח של צביקי", "מפתחות הקסם של דידי" לומדים הילדים להביע רגשות ,מקבלים אסטרטגיות להרגעה עצמית ולגיטימציה לחוש את כל קשת הרגשות. בעזרת ספרים אלו וחשיפתם של הילדים למגוון רגשות גדול, הם מגדילים את אוצר המילים הרגשי, לומדים לקשר בין רגש להתנהגות, וחווים את הרגש על עצמם. הילדים נחשפים לאסטרטגיות שונות להתמודדות עם תסכול וויסות עצמי.


ליווי מקצועי לצוות החינוכי

מלווה את הגנים צוות בין-מקצועי הכולל את מנהלת מח' החינוך, מנהלת גני הילדים, מפקחת, מדריכה, מנהלת אשכול, פסיכולוגית, יועצת, גננת שמע וגננת שילוב הבונה יחד עם הגננות תוכניות התערבות לכלל ילדי הגן, וכן עזרה וסיוע לילד ולהוריו.